Drevené vs Kovové ihriská

Drevené vs Kovové ihriská />

04.10.2016

Úvod

V tomto článku by sme chceli všetkým, ktorí zvažujú kúpu dreveného detského ihriska, resp.drevených hracích zostáv a prvkov na detské ihrisko, priblížiť tému ich výhod, nevýhod či dôležitosti správneho osadenia a staroslivosti.

V súčastnosti sa na slovenskom trhu predávajú hracie prvky na detské hriská z rozmanitých materiálov ako je drevo, oceľ, plasty alebo hliník. Každý z týchto materiálov má svoje plusy i mínusy a do istej mieri sa diferencuje aj podľa účelu a typu zákazníka, pre ktorého je určený.

Ihriskové hracie prvky z rôznych druhov dreva sú aj v súčastnosti najčastejšie vídané hracie prvky na detských ihriskách. Samozrejme, hodne zastúpené sú aj hracie prvky z ocele, ktoré boli preferované pred rokom 1989 spolu s rôznymi betónovými doplnkami.

Dnešné technológie už potenciálnemu zákazníkovi ponúkajú oveľa širšiu škálu možností v oblasti materiálov a desingu. S tým priamo súvisí aj väčšia náročnosť pri procese rozhodovania sa pre najvhodnejšiu alternatívu.

Aké sú teda plusy a mínusy jednotlivých materiálov, z ktorých sa detské ihriská vyrábajú ?

hriste_dlazdice

Výhody a nevýhody materiálov detských ihrisk

Drevené ihriská

Výhody:

 • nízke obstarávacie náklady
 • nízke náklady na servis a náhradné diely
 • jednoduchá dostupnosť náhradných dielov
 • prirodzený a jedinečný vzhľad
 • na slnku sa neprehrieva, v zime nechladí

Nevýhody:

 • potreba pravidelnej starostlivosti ( pravidelné povrchové ochranné lakovanie)
 • pri niektorých menších častiach nižšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu

Našu ponuku drevených hracích veží a zostáv nájdet tu: Hracie veže a zostavy

Oceľové, plastové a hliníkové detské ihriská

Výhody:

 • nie je potrebná pravidelná starostlivosť ( nie je treba lakovať ako pri dreve)
 • vyššia mechanická odolnosť aj pri menších dieloch

Nevýhody:

 • vysoké obstarávacie náklady
 • vysoké náklady na servis a náhradné diely ( aj dostupnosť náhradných dielov)

Našu ponuku nerezových hracích veží a zostáv nájdete tu: Nerezové hracie veže a zostavy

Prirodzene, z hľadiska designu je to vec vkusu a tiež lokality, v ktorej bude ihrisko situované. Drevené ihriská si väčšinou zachovávajú svoj prirodzený a jedinečný vzhľad daný prírodným materiálom, z ktorého sú vyrobené. Sú vhodnejšie k penziónom, hotelom a rôznym rekreačným zariadeniam situovaným v prírodnom prostrední, ale tiež napríklad do parkov a záhrad.

Hliníkové alebo oceľové ihriská sú zasa vhodnejšie k moderným nákupným alebo administratívnym budovám alebo na diaľničné odpočívadlá. Ich umiestnenie k tomuto typu objektu je vhodné tiež z hľadiska minimálnej potreby starostlivosti.

zostava Flexi 5 PRIEMIUM -150 s laminátovými šmýkačkami 1

Životnosť

Aká je odhadovaná životnosť hracích prvkov z rôznych materiálov je asi jedna zo zásadných otázok pri kúpe vhodného zariadenia.

Parameter živostnosti ihriska je pomerne dosť ťažko odhadnuteľný. Isté je, že na jeho dĺžkú má veľmi výrazný vplyv údržba, servis a celková starostlivosť. Faktom je, že najväčšiu mieru starostlivosti si vyžadújú ihriská vyrobené z dreva. Na druhej strane sú náklady a dostupnosť náhradných dielov na ich údržbu najnižšie a sú tiež najdostupnejšie. Kľúčové je pravidelné ochranné lakovanie drevených častí a tiež spôsob osadenia. Hracie prvky z dreva musia byť osadené tak, aby nosná konštrukcia nebola v kontakte s podkladom ( kotvy musia byť z pozinkovanej ocele). Je to preto, aby neprichádzalo k naberaniu vlhkosti a následnému odhnívaniu nosných hranolov. V prípade takéhoto zabezpečenia môže byť životnosť dreveného ihriska porovnateľná s hliníkom či oceľou.

IMG_20160629_082035remmers-lazury-na-vodnej-baze-46-induline-gw-3107

Nezabúdajme tiež na skutočnosť, že z dreva sa v minulosti vyrábali narp. drevenice, ktoré vydržali desiatky rokov. V dnešnej dobe sa z neho vyrábajú domy, chaty, ale napríklad aj turistické rozhľadne, na ktoré sú kladené vysoké nároky v oblasti bezpečnosti a vzhľadom k prostrediu kde sú situované aj na odolnosť voči vonkajším vplyvom.

Viac informácii o dreve nájdete v našom článku: Prírodný materiál drevo

veza_polana_web

Čo je najdôležitejšie pri výbere typu a materiálu detského ihriska

Rozpočet

Rozpočet je asi vždy najdôležitejším kritériom pri kúpe akýchkoľvek produktov a služieb. V oblasti detských ihrísk je to rovnako. Pre zákazníkov s nižším rozpočtom na kúpu ihriskového hracieho zariadenia sú najvhodnejšie drevené prvky. Podstatne vyššie požiadavky na rozpočet si vyžadujú nerezové alebo hliníkové hracie prvky.

Umiestnenie

Pri kúpe hracích prvkov v súvislosti s materiálom, z ktorého sú vyrobené, je tiež dôležité ich umiestnenie . Detské ihrisko by malo " zapadnúť" do celkového kontextu lokality, v ktorej je situované. Iné požiadavky na estetiku a materiál má napríklad horský hotel a úplne iné nákupné centrum. Rovnako je to s funkčnosťou ( aktivity pre deti v rámci daných prvkov).

Tiež doporučujeme veľmi nekombinovať rozne typy materiálov jednotlivých hracích prvkov a to z dôvodu jednotnej estetiky, ale aj údržby.

Design

Estetické vnímanie vzhľadu ihriska je z časti súbjektívna záležitosť a z časti je to vec jeho umietnenia.  Sú lokality, kde sú esteticky viac vhodné drevené ihriská ( materské školy, penzióny, hotely, reštaurácie v prírodnom prostredí a pod. ) a sú tiež miesta kde sú vhodnejšie ihriská z umelých materiálov ( nákupné centrá, diaľničné odpočívadlá, určité typy hotelov a pod.)

Záver

Na záver by sme chceli zhrnúť vyššie uvedené. Napriek množstvu nových materiálov a technológii, ktoré dnešná doba ponúka záujemcom o kúpu detského ihriska, faktom zostáva, že hracie prvky z dreva majú stále svoje miesto na trhu exteriérových hracích zariadení. Ich hlavnými výhodami sú pomerne nízke obstarávacie náklady, nízke náklady na servis a náhradné diely . V neposlednej rade je to tiež prirodzený a jedinečný vzhľad. Drevo je prírodný materiál, ktorý je príjemný aj na dotyk. Drevo sa na priamom slnku neprehrieva a v chladnom počasí nespôsobuje efekt zmrznutých prstov ako je to pri hracích prvkoch vyrobených z rôznych kovov ako je nerez, oceľ či hliník.

Životnosť detského ihriska vyrobeného z dreva môže byť 10 - 15 i viac rokov. Potrebná je však pravidelná starostlivosť a správny spôsob osadenia.